НЧ „Иван Вазов – 1904г.” гр.Хисаря
Народно читалище „Иван Вазов-1904” – гр. Хисаря, има своята стогодишна история. Рождената му година е 1904, когато с личното съгласие на патриарха на българската литература взема неговото име, а по – късно самият Вазов е негов почетен председател.
От 1984 г. се помещава в нова, по-голяма и модерна сграда, построена за него. Разполага с 3200 кв.м. застроена площ, от която 1/3 е на библиотеката. Включва голям салон с 550 места, заседателна зала със 150 места, кръжочни зали, фоайета. В близост до него се намират: най-голямото училище /СОУ/; почивни бази; Общинска администрация и Творческият дом на българските писатели.
Към читалището функционират: театрален самодеен състав „Театър без диплома”; Танцов състав „Хисарски ритми”; Школа по пиано, акордеон и солфеж; „Клуб за народни танци”; Фолклорна група.
С най-дългогодишна дейност и наситен с много събития живот е „Театър без диплома” – от 1984 г. с ръководител – пловдивския актьор Стефан Попов. Всеки сезон печели сърцата на публиката в Хисаря и страната с нови постановки. Ежегодно се провежда и Театрален преглед на самодейни състави от цялата страна, чийто домакин е читалището. В празниците на града традиционно е участието на читалище „Иван Вазов-1904”.
Танцовият състав „Хисарски ритми” също е с редица изяви в България и чужбина на много високо, професионално ниво.
Читалището участва в различни проекти. Резултат от най-значимите е Туристическият информационен център.
Библиотеката към читалището е една от най-големите общински в Пловдивска област. Тя е създадена още с основаването на институцията. Началото е поставено с първите дарени книги от патрона на читалището – Иван Вазов – част от които – с автограф от писателя, са едни от най-ценните екземпляри и се съхраняват до днес .
Библиотечните функции се осъществяват в няколко отдела: отдел за възрастни със самостоятелна читалня; детски отдел с читалня; отдел „Изкуство”; книгохранилище.
Библиотеката обслужва жителите от града и кварталите, също така и от общината. Годишно читателите са около 700 души, а посещенията – 5000. Селището е с отворен характер – целогодишно се посещава от курортисти, много от които вече са новодомци в Хисаря – предимно руски и български граждани. Затова и читателският състав е разнороден по възраст, професия, образователен ценз и културни потребности.
Фондът наброява 45 хиляди библиотечни единици, по-голяма част от които са художествена литература за възрастни и деца, както и научно-популярна.
В отдел „Изкуство” има десетки албуми с репродукции на световноизвестни художници, както и отделни репродукции на картини. Читалните в двата отдела разполагат с голям брой енциклопедии, речници, справочници, наръчници. Ежегодно се извършват устни и писмени справки за ученици, студенти и специалисти. Остаряването на фондовете поради липсата на нови постъпления е причина за отлива на част от читателите от библиотеката.
През годините читалищната библиотека е поддържала контакти с поети и писатели от национално значение като Дора Габе, Ел. Багряна, Любен Дилов, Радой Ралин, Светлозар Игов и др., от срещите с които е запазена сбирка от книги с техни автографи. Изключително ценна и с растяща през времето стойност е и летописната книга, съдържаща автографи и снимки предимно от български писатели, пребивавали в Хисаря през миналия век.
През 2004г. към библиотеката е създаден литературен клуб „Извор”, който обединява местните автори на художествено творчество. Има издаден литературен сборник на клуба, а членовете му ежегодно публикуват свои книги.
Изданиия на читалището са брошурата и книгата на Атанас Кънчев „Вазов в Хисар”/2000г./
Провеждат се срещи с изявени български автори, литературни четения на местния литературен клуб, а също и на гостуващи, конкурси, часове на приказката, литературни игри и състезания.
През 2013 г. започнаха работа фотоклуб и клуб „Краезнание” за възрастни към библиотеката.
От 2010 година библиотеката е одобрена и работи по Програма „Глоб@лни библиотеки – България” в партньорство с община Хисаря. По Програмата тя получава 13 настолни и един преносим компютъра, мултимедия и две периферни мултифункционални устройства, разположени в обучителна зала с 8 компютъра и в детския отдел с 4 компютъра за потребители. Ежедневно се посещава от деца и възрастни, които ползват Интернет и електронни услуги. Провеждат се обучения за възрастни по начална компютърна грамотност и Интернет.
- ГЕОРГИ ТОПУЗЛИЙСКИ– СЕКРЕТАР НА ЧИТАЛИЩЕТО
- ЯНА СТОЙНОВА– БИБЛИОТЕКАР
- ДАРИНА МИЛЕВА– БИБЛИОТЕКАР
- МИЛЕНА ПИРЯНКОВА– БИБЛИОТЕКАР
- СТОЯНКА РАЙЧИНОВА– СЧЕТОВОДИТЕЛ
- СЪБО НЕЙЧЕВ– ПОМОЩЕН ПЕРСОНАЛ
- СЛАВКА ДИШКЕЛОВА– ПОМОЩЕН ПЕРСОНАЛ
2 април – Седмица на детската книга
В детски отдел на библиотеката децата от 1 и 4 група на ОДЗ
Изложба в чест на 100 години от Балканската война във фоайето на библиотеката
Международният_ден_на_детската_книга_в_читалище
На 2 март в Детски отдел на библиотеката при читалище
Седмица на детската книга в Хисаря 2013
Иричек-представяне от Атанас Кънчев
Среща на Борко Борборко с деца от ОДЗ
Театрален колектив „Театър без диплома”
Повече от тридесетгодишна е дейността на самодейния колектив с режисьор Стефан Попов , а артистите са на професионално ниво в играта си. Всеки театрален сезон подготвят и представят по една постановка.
Гостуват на сцената и на други читалища в страната. Инициатор е на ежегодно провеждания в Хисар Национален преглед на театралната самодейност с любезното съдействие на Община Хисаря.
„Театър без диплома” е създаден през октомври 1984 година по инициатива на сегашния секретар на читалището – Георги Топузлийски.
Театралните постановки през годините:
1985г. – „Музика от Шатровец”
1986г. – „Клопка”
1988г. – „Младоженицът”
1993г. – „Легенди за Хисар”
1996г. – „ Мразя ги тези пари”
1997г. – „Женско царство”
2000г. – „Боряна”
2001г. – „Златната мина”
2002г. – „Жените в народното събрание”
2003г. – „Римска баня”
2004г. – „Двубой”
2005г. – „Големанов”
2006г. – „Ревизор”
2007г. – „4-та-5-та степен по Рихтер”
2008г. – „На сватба”
2009г. – „Идиотите са безчет”
2010г. – „Едва за всички, всички за една”
2011г. – „Вражалец” и „Легенди за Хисаря”
2012г. – „Църква за вълци”
2013г. – „Опечаленото семейство”
ТФК „Хисарски ритми”
Свързани с всеки национален и местен празник са изявите на ансамбъл „Хисарски ритми”, с худ. р-л Рангел Неделчев в Хисар.
Ансамбълът е известени с многобройните си участия в международни фестивали в България и чужбина, от които се завръща със златни и сребърни медали.
Електронна поща | |
http://facebook.com/hissarskiritmi |
Илиана Червенакова е преподавател в Детска музикална школа при читалище ,,Иван Вазов” град Хисаря от 1987 година. Д-р Червенакова завършва АМТИИ град Пловдив. Още през 1989 година спечелва конкурс за асистент в ПУ,,П . Хилендарски ”. От 1995-1997 година работи, като старши асистент, а от 1997 г. до момента е главен асистент в катедра ,,Музика”. Преподавател е по солфеж и музикален инструмент. През 2013г. защитава дисертация и е доктор по музикознание и музикално изкуство.
Автор е на редица статии в областта на музиката педагогиката и теория на музиката . Автор е и на методични пособия за обучение на студенти.
Наградена е с Диплом от Трети международен конкурс ,,Акордеонна пролет ” 2003г., като „Преподавател с най-висока комплексна култура за „Принос в развитието на читалищното дело в България „ 2004г.
Член е на жури в Национални конкурси- „Децата на Хисар-пеят песните на Мими Иванова /2006,2007г./, „ С песните на Хайгашод Агасян” /2007г/, Хей, приятелю, здравей” /2008г./, „ Аз съм ученик, аз съм тийнейджър” /2009г./, „ 15 лалета” / 2013г./
Най- изявени ученици на Илияна Червенакова от гр. Хисаря са: Димо Пищялов /завършил по-късно Музикално училище в гр. Пловдив и Консерватория в гр Берн-Швейцария/, Боряна Бончева, Мария Мушевска, Румяна Дишкелова / завършили Музикално училище в гр. Пловдив/, Йонка Бойновска / завършила Музикално училище в Широка Лъка/, Ива Куковска, Моника Гечевска, Тодор Мутовски, Милен Илевски, Петя Вълчева, Димислава Николова, Мария Чолакова, Деница и Валентина Златарови, Йорданка и Стоянка Ганчевски, Диана Денкова, Диляна Гичева, Диляна Маджурова, Станислава Иванова, Маринела Динкова, Мария Кинарова, Мирела Бонева, Паула Найденова, Павлина Кулина, Дафина-Стефания Иванова, Виктория Главчева, Тина Дончева, Пелагия Дурчева, Маргарита Куковска, Пепа Иванова, Христина Василска, Ели Колева, Боян Баранов, Илия Аргиров, Георги Величков, Цветомир и Венелин Рачеви и много други.
Хисарски народен оркестър
Хисарски народен оркестър е създаден преди 50 год., около далечната 1963г. с ръководител Събо Нейчев, основател и дългогодишен ръководител на Хисарския народен оркестър. Това е един от най-дълголетните и известни оркестри в региона с богата творческа биография. Точно преди 50 години, през 1963 г., Събо Нейчев основава Хисарската народна група и събира в нея най-талантливите музиканти. Създават много хора и ръченици, които предварително са тествани по сватби, кръщенета и войнишки сбирки в Хисарско. В първите години на своите изяви Събо Нейчев свири на кавал, но кларинетът е този, който пленява сърцето му. В края на 60-те и началото на 70-те години прави серия от записи в Българското национално радио. Изпълнения като „Ведровска ръченица”, „Хисарска копаница”, „Брестнишка ръченица” и „Паничерска ръченица”, записани в БНР през 1972 г., са по обработка на Коста Колев. Има активна концертна дейност през 80-те години в района на Пловдив, Хисаря и Средногорието.
Има хора, които посвещават живота си на една кауза и са й верни докрай. Такъв е и нашият колега Събо Нейчев – дългогодишен служител на НЧ „Иван Вазов – 1904”. С непрекъснат творчески ентусиазъм той продължава да пленява сърцата на публиката с музиката си. Негови верни колеги през годините са били:
- Димитър Андонов – акордеон
- Иван Узунов – акордеон
- Тодор Янков – акордеон
- Марин Тодоров – акордеон
- Янаки Маринов – барабани
- Русия Иванова – певица
- Антония Смолска – певица
- Дима Спасова – певица
- Иванка Великова – певица
- Иванка Иванова – певица
- Диана Иванова – певица
- Стоян Неделчев – тромпет
- Събо Генчев – тромпет
- Иван Кокошаров – саксофон
- Кольо Запрянов – саксофон
- Теодоси Спасов – кавал
- Велчо Велев – китара
- Божидар Киряков – китара
- Николай Червеняков – клавир
- Апостол Георгиев – певец
- Митко Герджиков – певец
Някои от членовете на оркестъра вече не са между живите, но ние ще споменем и тях:
- Недялко Тодоров – барабани
- Петко Тодоров – барабани
- Драгия Драгиев – акордеон
- Илия Бялков – китара
- Георги Калинов – китара
- Петко Човалджийски – китара
- Кръстьо Колев – китара